Menu
Een nieuwe zonnepaneleninstallatie moet eerst een AREI-keuring doorstaan en daarna aangemeld worden bij Fluvius: we lopen chronologisch door beide verplichte stappen, wat de keurder controleert en welke documenten u nodig hebt.
Uw panelen liggen op het dak, maar aanschakelen mag u nog niet. Eerst moet een erkend keuringsorganisme de installatie AREI-keuren, en pas daarna meldt u ze aan bij Fluvius via Mijn Fluvius. Zonder een goedgekeurd keuringsverslag mag u de installatie niet in gebruik nemen, en zonder aanmelding staat u niet correct geregistreerd bij uw netbeheerder, met gevolgen voor uw digitale meter en uw injectievergoeding.
In de praktijk regelt uw installateur allebei die stappen vaak voor u, maar de eindverantwoordelijkheid ligt bij u als eigenaar. Het loont dus om te weten wat er precies gebeurt: wat de keurder controleert en welke documenten u nodig hebt. Hieronder loodsen we u chronologisch door het volledige traject.
Ontdek in 60 seconden hoeveel u kan besparen
Een plat of normaal hellend dak zijn ideaal voor zonnepanelen
Een nieuwe zonnepaneleninstallatie moet verplicht gekeurd worden voordat u ze in gebruik neemt. Die keuring gebeurt volgens het AREI (Algemeen Reglement op de Elektrische Installaties) door een erkend keuringsorganisme, niet door uw installateur zelf. Bekende organismen zijn onder meer BTV, ACEG, Vinçotte (Kiwa) en OCB. De volledige lijst van erkende organismen vindt u bij de FOD Economie.
De keurder komt langs en overloopt de hele installatie. Belangrijk: het gaat niet om een papieren formaliteit. De installatie moet op het moment van de controle AREI-conform zijn en correct werken. Uit de praktijk zijn dit de punten waar een keurder naar kijkt:
Een keuring kost doorgaans tussen 150 en 200 euro. Dat bedrag zit in een deftige offerte vaak al inbegrepen, maar controleer dat altijd. Vraag bij het kiezen van uw installateur expliciet of de keuring in de prijs zit.
Keurt de installatie niet, dan krijgt u een verslag met de gebreken en volgt er een herkeuring zodra alles hersteld is. Die herkeuring kost opnieuw geld en zorgt voor vertraging voordat u kunt aanmelden en de panelen mag gebruiken. Een niet-sluitende aarding is een van de klassiekers waarop installaties buizen. Het is meteen een sterk argument om voor een ervaren installateur te kiezen: een degelijk uitgevoerde installatie raakt in één keer door de keuring.
Het goedgekeurde AREI-keuringsattest hebt u nodig voor de aanmelding bij Fluvius, en u moet het ook later kunnen voorleggen (bijvoorbeeld bij verkoop van de woning of na een wijziging aan de installatie). Zet er meteen een digitale kopie van bij uw andere woningdocumenten.
Zodra de keuring in orde is, moet u uw installatie verplicht aanmelden bij netbeheerder Fluvius. Dat doet u online via Mijn Fluvius, onder de rubriek Groene stroom. Meld uw installatie aan zodra het keuringsattest er is, en in elk geval voordat u ze in gebruik neemt. De aanmelding is nodig om correct geregistreerd te staan, om uw digitale meter juist in te stellen en om in aanmerking te komen voor een vergoeding voor uw geïnjecteerde stroom.
Voor de aanmelding houdt u deze drie zaken bij de hand:
Welke procedure van toepassing is, hangt af van het vermogen van uw installatie. Een gewone gezinsinstallatie meldt u zelf aan; grotere installaties volgen een aparte weg:
| Vermogen installatie | Wat u moet doen |
|---|---|
| Tot 25 kVA | Zelf aanmelden via Mijn Fluvius, geen netstudie nodig |
| 25 tot 56 kVA | Geen gewone melding: u vraagt vooraf een netstudie aan bij Fluvius |
Een doorsnee gezinsinstallatie van 10 tot 20 panelen blijft ruim onder de 25 kVA en meldt u dus gewoon zelf aan via Mijn Fluvius. Hebt u een grotere installatie boven 10 kVA (bijvoorbeeld voor een bedrijf of een groot dak), dan brengt dat bijkomende verplichtingen bij uw netbeheerder mee. Informeer u in dat geval vooraf bij Fluvius over de juiste procedure voor uw situatie.
De prijzen van zonnepanelen blijven dalen. Vandaag is de prijs van zonnepanelen met meer dan 60 procent gedaald in 5 jaar!
100% vrijblijvend
Bespaar tot 30%
60 seconden
Wie zonnepanelen plaatst, krijgt een digitale meter. Die is sinds 1 januari 2025 verplicht voor prosumenten, en Fluvius plaatst hem kosteloos. Had u nog een oude terugdraaiende (analoge) teller, dan wordt die bij de installatie of aanmelding vervangen.
De digitale meter meet afname en injectie apart. De terugdraaiende teller bestaat niet meer: uw meter draait niet langer terug, en sinds 1 april 2026 worden negatieve saldi ook niet meer gecompenseerd. Uw rendement komt nu vooral van zelfverbruik, aangevuld met een injectievergoeding. Wat u overdag zelf verbruikt, hoeft u niet duur terug te kopen.
Uw omvormer moet voldoen aan de Synergrid-aansluitvoorschriften voor decentrale productie (document C10/11) en moet op de C10/26-conformiteitslijst staan. Die lijst bevat de omvormers die goedgekeurd zijn om op het Belgische net aangesloten te worden. De keurder controleert dit: een omvormer die niet op de lijst staat, krijgt geen goedkeuring.
In de praktijk is dit zelden een probleem, want alle gangbare merken (Huawei, SMA, GoodWe, Fronius, SolarEdge, en de meeste micro-omvormers) leveren C10/26-conforme toestellen. Het is vooral een aandachtspunt bij tweedehands of geïmporteerde omvormers die niet voor de Belgische markt bedoeld zijn.
Ook voor plug-in zonnepanelen en stekkerinstallaties geldt in Vlaanderen in principe dezelfde logica: elke productie-installatie die op het net aangesloten wordt, moet aangemeld worden bij Fluvius en moet AREI-conform zijn, met een geschikte omvormer. Anders dan in Duitsland, waar een "balkoncentrale" tot 800 watt zonder veel formaliteiten mag, bestaat er in Vlaanderen geen automatische vrijstelling waarbij u onder een bepaald vermogen niets hoeft te doen.
Overweegt u een plug-in oplossing of een plug-in thuisbatterij? Bekijk dan vooraf goed welke regels precies gelden, want die evolueren. Voor thuisbatterijen zetten we de keurings- en aanmeldregels apart op een rij op onze pagina over de wetgeving en keuring van thuisbatterijen.
Een niet-aangemelde installatie brengt u alleen maar problemen. U staat niet correct geregistreerd, waardoor uw digitale meter mogelijk niet juist is ingesteld en u geen injectievergoeding ontvangt voor de stroom die u op het net zet. Stelt Fluvius bij een controle vast dat uw installatie niet aangemeld of niet gekeurd is, dan volgen er administratieve kosten en moet u alsnog alles in orde brengen (regulariseren).
Daarnaast is er de veiligheid: een niet-gekeurde installatie kan onveilig zijn, en bij schade kan uw verzekeraar moeilijk doen als de wettelijk verplichte keuring ontbreekt. De boodschap is eenvoudig: laat keuren, meld aan, en bewaar uw documenten. Geen nood, uw installateur helpt u meestal met beide stappen, maar controleer zelf dat het effectief gebeurd is.
Ontdek in 60 seconden hoeveel u kan besparen
Een plat of normaal hellend dak zijn ideaal voor zonnepanelen
Ja, een AREI-keuring is wettelijk verplicht voordat u een nieuwe zonnepaneleninstallatie in gebruik neemt. Ze moet uitgevoerd worden door een erkend keuringsorganisme, en zonder goedgekeurd keuringsverslag mag u de installatie niet aanschakelen en kunt u ze ook niet aanmelden bij Fluvius.
Een AREI-keuring kost doorgaans tussen 150 en 200 euro. In veel offertes is de keuring al inbegrepen in de totaalprijs, maar dat is niet altijd zo, dus vraag het na. Buist de installatie, dan komt daar de kost van een herkeuring bovenop.
U meldt uw installatie het best aan zodra de keuring goedgekeurd is en in elk geval voordat u ze in gebruik neemt. Aanmelden is verplicht en gebeurt online via Mijn Fluvius, onder de rubriek Groene stroom, met uw EAN-code, keuringsattest en eendraadschema bij de hand.
In de praktijk regelt uw installateur vaak zowel de keuring als de aanmelding, maar de eindverantwoordelijkheid ligt bij u als eigenaar. Controleer dus zelf dat de installatie effectief gekeurd én aangemeld is, en dat u een kopie van het keuringsverslag hebt gekregen.
Nee, Fluvius plaatst de digitale meter kosteloos. Sinds 1 januari 2025 is een digitale meter verplicht voor prosumenten, en wie zonnepanelen plaatst met nog een oude analoge teller, krijgt die vervangen door een digitale meter.
