Europese zonnepanelen merken: welke zijn écht Europees?

Lang niet elk 'Europees' merk maakt zijn panelen ook in Europa. We tonen welke merken in 2026 nog écht in Europa produceren, welke enkel een Europees etiket dragen en wanneer die meerprijs de moeite is.

Stefan Goessens

Geschreven door Stefan Goessens

Laatste update: 22/07/2026

Leestijd: 11 min

Rond Europese, en zeker "Duitse", zonnepanelen merken bestaan veel misverstanden. Een groot deel van deze merken is niet meer dan een marketing- of handelsbedrijf dat panelen uit Azië inkoopt, zonder eigen productie of assemblage. Een Europees merk is dus lang niet altijd hetzelfde als Europese productie, terwijl net dat is waar u de meerprijs voor betaalt.

We zetten op een rij welke merken hun panelen in 2026 nog écht in Europa maken, welke enkel een Europees etiket dragen en waarom een in Europa geassembleerd paneel duurder is. En we corrigeren meteen een hardnekkig verhaal: Meyer Burger is niet "naar Amerika verhuisd", het bedrijf is failliet.

Hoe Europa zijn zonnepanelenproductie verloor

Tijdens de eerste grote bloeiperiode van de sector, ruwweg van 2008 tot 2012 en gevoed door de groenestroomcertificaten, waren de meeste panelen nog van echte Europese makelij. Vooral Duitse, want Duitsland was met zijn certificaten sinds 2000 enkele jaren voorop op Vlaanderen. Veel van die merken hadden toen eigen fabrieken binnen Europa.

Toen de steun wegviel, viel ook de markt bijna stil. Grote Europese namen als SolarWorld, Schüco, Centrosolar en Scheuten Solar hebben die periode niet overleefd en gingen overkop. Tegen de tijd dat de markt weer organisch begon te groeien, gedreven door dalende panelenprijzen en stijgende elektriciteitsprijzen, zag het landschap er helemaal anders uit.

Bij de omvormers bleven Europese merken als SMA, Fronius en SolarEdge sterk. Bij de panelen namen Aziatische merken zoals Jinko, JA Solar, Canadian Solar en Trina Solar het over. Vandaag komt ruim 90% van alle panelen uit Azië, en op prijs valt daar nauwelijks tegenop te boksen, terwijl de kwaliteit van Europese en Aziatische panelen vrijwel gelijk ligt.

Welke merken maken vandaag écht in Europa?

Kort antwoord: heel weinig. Met "écht Europees" bedoelen we merken die de assemblage en kwaliteitscontrole van hun panelen in eigen fabrieken binnen Europa doen. De zonnecellen zelf komen ook bij hen bijna altijd uit Azië, maar het paneel wordt hier in elkaar gezet en gekeurd. Vier namen springen eruit.

MerkLandSindsEigen productie in Europa
BisolSlovenië2004Ja, een van de grootste EU-fabrikanten
SolitekLitouwen2009Ja, glas-glas, vernieuwde lijn in 2026
AleoDuitsland2001Ja, assemblage in Prenzlau
SoluxtecLuxemburgca. 2013Ja, assemblage in Bitburg en Föhren (DE)

Bisol uit Slovenië is veruit de bekendste van de vier, met een eigen fabriek, een uitstekende reputatie en zelfs een reeks met 25 jaar 100% vermogensgarantie. Solitek uit Litouwen, onderdeel van BOD Group, noemt zichzelf een 100% Europees bedrijf, maakt glas-glas panelen op groene stroom en breidde zijn productielijn in 2026 nog uit. Beide zijn dus geen marketingverhaal.

Daarnaast zijn er twee kleinere spelers: het Duitse Aleo met assemblage in Prenzlau, en Soluxtec, een Luxemburgs merk dat in Bitburg en Föhren panelen "Made in Germany" assembleert en keurt. Beide zijn klein maar degelijk. Wie een in Europa geassembleerd paneel wil, komt in de praktijk bij een van deze vier uit.

De calculator wordt geladen…

Europese merken die buiten Europa produceren

Een tussencategorie: merken met Europese wortels en eigen fabrieken, alleen staan die fabrieken niet in Europa. Dat is geen marketingtruc, ze produceren wel degelijk zelf, alleen niet hier.

  • Hanwha Q Cells: Duits-Zuid-Koreaans merk met R&D-wortels in Thalheim, maar de panelen worden gemaakt in Zuid-Korea, China en de Verenigde Staten. Financieel een van de stabielste spelers.
  • REC: van oorsprong Noors, wereldwijd bekend, produceert vooral in Singapore. Bekend om de zeer lage degradatie, met 92% vermogen na 25 jaar.

Wat is er met Meyer Burger gebeurd?

Meyer Burger is failliet, en dat is een belangrijke correctie op wat u elders nog leest. Het Zwitsers-Duitse merk was jarenlang het schoolvoorbeeld van een volledig verticaal geïntegreerde Europese fabrikant, met eigen productie in Duitsland (Freiberg en Bitterfeld-Wolfen) en Zwitserland.

Rond 2024 besloot het bedrijf zijn Duitse modulefabriek te sluiten en volop de kaart van de Verenigde Staten te trekken, met een nieuwe fabriek in Goodyear (Arizona). Dat is het "verhuisd naar Amerika" waar sommige bronnen bij blijven hangen. Maar dat avontuur hield geen jaar stand.

In mei 2025 legde Meyer Burger de Amerikaanse productie stil, in juni 2025 vroeg de Duitse tak een insolventieprocedure aan en kort daarna volgde in de VS een Chapter 11-faillissement. De productie is intussen zo goed als volledig weg. Een garantie van een failliet merk biedt weinig zekerheid, dus wij raden Meyer Burger vandaag af, hoe goed de panelen technisch ook waren.

Een merk kan verdwijnen, uw garantie ook

Meyer Burger is niet het enige. Ook LG, dat in 2022 met panelen stopte, en SunPower/Maxeon, sinds mei 2026 onder gerechtelijk bestuur, tonen dat een sterk merk geen garantie op voortbestaan is. Een lange papieren garantie is enkel iets waard zolang het bedrijf er nog is om ze uit te betalen.

De 'niet-zo Europese' Europese merken

Dit zijn merken die op het eerste zicht Europees lijken, door een hoofdkantoor of door de marketing, maar die geen enkele eigen productie of assemblage in Europa hebben. Ze kopen panelen in bij, meestal Aziatische, fabrikanten en verkopen die onder hun eigen naam. Dat heet whitelabel of OEM, en het paneel is verder identiek aan dat van de oorspronkelijke fabrikant.

Neem het paneel in handen en op de sticker met technische gegevens staat vaak gewoon China, Vietnam, Maleisië of Taiwan. Grote Chinese fabrikanten zoals TW Solar, DMEGC en Jolywood maken hun eigen panelen én panelen voor tal van andere merken.

Het "Europese merk" is dan niet meer dan een extra tussenpartij, die een marge van 15% tot 30% doorrekent op panelen die u ook rechtstreeks bij een Aziatisch merk kunt kopen. Het argument daarvoor is de garantie en service van een Europees aanspreekpunt, wat op zich klopt, al hebben de grote Aziatische merken vandaag ook allemaal kantoren en support binnen Europa.

Deze merken rekenen we tot de niet-zo Europese:

  • Solarwatt: het Duitse merk verplaatste een groot deel van zijn productie naar Azië en laat nog maar een deel in eigen huis in Dresden maken. Veel van de panelen komen van DMEGC, een verder uitstekend merk. Solarwatt heeft wel nog altijd een van de sterkste garanties, tot 30 jaar, maar u betaalt een premie voor grotendeels dezelfde panelen onder een Europese naam.
  • FuturaSun: een Italiaans merk uit Cittadella dat vaak voor "Italiaans gemaakt" doorgaat, maar de productie gebeurt in Azië. Hoofdkantoor in Italië, panelen uit Azië.
  • AEG: een echt marketingmerk dat onder Solar Solutions Group panelen uit China aankoopt. Geen eigen productie, enkel OEM. De AEG-omvormers zijn whitelabel van GoodWe.
  • Viessmann: gelijkaardig aan AEG, met weinig zicht op waar de panelen precies vandaan komen.
  • Bauer: een van de grotere "Duitse" merken, maar ook hier enkel "Engineered in Germany". Er is geen assemblage in Duitsland; de TÜV-certificaten wijzen op tests in Azië en een productiefaciliteit in Vietnam, waar ook VSUN panelen worden gemaakt (VSUN is verder een prima merk).
  • Axitec: zelfde verhaal als Bauer. Vrijwel zeker geen Europese fabriek; het hoofdkantoor in Duitsland is een bedrijvencentrum met vooral kantoren.
  • Denim: dit Nederlandse merk, bekend om zijn glas-glas panelen met hoge garantie, is sinds 2014 het merk van de Nederlandse Solstice Group (onderdeel van The Sharing Group). SolarClarity was de historische verdeler in de Benelux, niet de merkeigenaar. Er is geen eigen productie; de panelen komen uit China.
  • Carbobel: een merk van Carbomat, een Belgische distributeur. Ook hier whitelabel panelen uit Azië, naar alle waarschijnlijkheid van JA Solar (model DeepBlue 4.0 Pro), gezien de datasheets en de kenmerkende diepblauwe cellen sterk overeenkomen.
  • Recom: dit Franse merk importeert zijn panelen uit Maleisië. Geen eigen productie meer; de vroegere assemblage in Frankrijk werd stopgezet.

Waarom kost een Europees paneel meer, en wanneer loont het?

Een in Europa geassembleerd paneel is duurder om twee redenen: hogere loon- en energiekosten in de fabriek, en bij de whitelabel-merken een extra tussenschakel die 15% tot 30% marge doorrekent. Voor grofweg dezelfde technische kwaliteit betaalt u dus een meerprijs.

Wanneer is dat de moeite? Als u bewust kiest voor een kortere en transparantere toeleveringsketen, voor een lokaal aanspreekpunt, of gewoon voor het idee dat uw dak niet volledig in China is gemaakt. Dat zijn legitieme redenen, en merken als Bisol en Solitek leveren daar ook degelijke panelen voor.

Voor de meeste gezinnen is de meerprijs puur financieel niet de moeite. De kwaliteit van een goed Aziatisch A-merk ligt vandaag vrijwel gelijk, de garantie wordt ook hier uitbetaald, en een sterke installateur weegt zwaarder door dan het land van assemblage. Wie twijfelt over Aziatische kwaliteit, leest best eerst ons stuk over of Chinese zonnepanelen betrouwbaar zijn.

Veelgestelde vragen

Zijn er nog volledig in Europa gemaakte zonnepanelen?

Een paneel dat voor 100% in Europa gemaakt is, bestaat vandaag zo goed als niet. Zelfs bij de Europese fabrikanten komen de zonnecellen bijna altijd uit Azië; enkel de assemblage en kwaliteitscontrole gebeuren hier. Bisol, Solitek, Aleo en Soluxtec zijn de merken die dat nog écht in Europa doen.

Is een Duits merk hetzelfde als een Duits paneel?

Nee. Veel "Duitse" merken zoals Bauer of Axitec gebruiken termen als "Engineered in Germany", terwijl het paneel zelf in Azië wordt gemaakt. Enkel merken met een echte fabriek of assemblagelijn in Europa mogen "Made in Germany" of "Made in Europe" op de sticker zetten.

Maakt Solarwatt zijn panelen nog in Duitsland?

Grotendeels niet meer. Solarwatt verplaatste een groot deel van de productie naar Azië, onder meer via DMEGC, en maakt nog maar een deel in Dresden. Het merk heeft wel een van de langste garanties op de markt.

Is Meyer Burger nog te koop?

Nee. Meyer Burger vroeg in 2025 een insolventie- en faillissementsprocedure aan, zowel in Duitsland als in de VS, en de productie is zo goed als stopgezet. Wij raden het merk af omdat de garantie van een failliet bedrijf in de praktijk weinig zekerheid biedt.

Is een Europees merk beter dan een Aziatisch?

Niet automatisch. Qua kwaliteit liggen de beste Europese en Aziatische panelen dicht bij elkaar. Een Europees merk kan interessant zijn voor de kortere toeleveringsketen of een lokaal aanspreekpunt, maar puur op prijs-kwaliteit zijn de grote Aziatische A-merken vandaag moeilijk te kloppen.

Onze conclusie

Een Europees merk is dus lang niet altijd een Europees paneel. Wilt u er zeker van zijn dat uw paneel in Europa is geassembleerd, dan blijven de opties beperkt tot Bisol, Solitek, Aleo en Soluxtec. Wilt u een Europees merk dat in eigen beheer, maar buiten Europa produceert, dan zijn REC en Hanwha Q Cells goede keuzes.

Alle andere "Europese" merken zijn in de praktijk whitelabel- of OEM-merken. Daar is op zich niets mis mee, zolang u weet dat u een meerprijs betaalt voor grotendeels hetzelfde paneel. Vergelijk gerust verder in onze merkenvergelijking of vraag meteen enkele offertes op.

Vergelijk offertes en bespaar

De prijzen van zonnepanelen blijven dalen. Vandaag is de prijs van zonnepanelen met meer dan 60 procent gedaald in 5 jaar!

100% vrijblijvend

Bespaar tot 30%

60 seconden